DÖNTÉSTÁMOGATÓ RENDSZER

2024.09.22. 17:09

Némi csapadék várható ugyan a héten, ami arra éppen elegendő lesz, hogy javítja a legfelső talajréteg állapotát, a munkákat is csak néhány napra állítja meg.

Bloomberg’s Áine Quinn reported Tuesday that “dried out soils in Russia and Ukraine are threatening plantings for next year’s wheat harvest, yet another headache for farmers hit by weather setbacks and the ongoing war.”

“Swaths of land across the nations, which together account for more than a quarter of all wheat exports, are too dry to plant some crops on. While there’s still plenty of time for conditions to improve and farmers to catch up, the challenges risk shortening the sowing window for winter crops that make up the bulk of their annual production,” Quinn reported. “Most of European Russia is experiencing ‘tremendous dryness,’ said Dmitry Rylko, director of Moscow-based consultant IKAR. ‘Farmers were hesitant to sow in the dust.’”

“It’s an early reminder of potential supply risks for next season. While wheat prices are well below a peak set following Moscow’s invasion of Ukraine, they’ve edged up in recent weeks in part due to Black Sea supply concerns,” Quinn reported. “Ukraine’s wheat output is about a third below pre-war levels after it lost land to the invasion. Russia’s latest crop shrank roughly 10% due to unfavorable weather.

“Rain this week should aid soil moisture slightly for Black Sea wheat, but much more is needed for a significant improvement to ease worries over dryness, forecaster Maxar said. Still, farmers have until around October or November to catch up with plantings, if the weather improves,” Quinn reported. “If the European part of Russia gets good rains before mid-October and the weather remains warm, then ‘it’s not very dangerous yet,’ IKAR’s Rylko said.”

Áine Quinn, a Bloomberg munkatársa kedden arról számolt be, hogy „Oroszországban és Ukrajnában olyan mértékben száradtak ki a talajok, hogy már veszélyeztetik a jövő évi búzatermést, ami újabb fejfájást okoz az időjárási problémák és a háború által is sújtott gazdáknak”.

„A két országban, amelyek együttesen a globális búzaexport több mint negyedét adják, túl szárazak ahhoz, hogy vetni lehessen. Bár még sok idő van arra, hogy a körülmények javuljanak és a helyi agrárvállalkozások behozzák lemaradásukat, a csúszás azzal a kockázattal jár, hogy lerövidül a vegetációs idő jelentős részét kitevő őszi időszak” – jelentette Quinn. „Oroszország európai részének nagy részén „óriási szárazság” tapasztalható – mondta Dmitrij Rylko, a moszkvai székhelyű IKAR tanácsadó cég igazgatója. ‘A cégek ódzkodtak a porban való vetéstől’”.

„Ez egy korai emlékeztető a következő értékesítési időszak lehetséges ellátási kockázataira. Bár a búza világpiaci ára jóval a Moszkva ukrajnai invázióját követően meghatározott csúcs alatt van, az elmúlt hetekben részben a fekete-tengeri ellátási aggodalmak miatt emelkedett” – jelentette Quinn. „Ukrajna búzatermés körülbelül egyharmaddal a háború előtti szint alatt van, miután az invázió miatt is földterületeket veszített. Oroszország idei termése a kedvezőtlen időjárás miatt nagyjából 10%-kal zsugorodott”.

„A héten esni fog az eső, ami némileg segítheti a talajnedvességet a fekete-tengeri búza esetében, de sokkal többre lesz szükség ahhoz, hogy jelentős javulás álljon be a szárazság miatti aggodalmak enyhítéséhez, mondta a Maxar időjárás előre jelzéssel foglalkozó cég képviselője. Akárhogyan is, de az orosz és ukrán agrárvállalkozásoknak körülbelül októberig vagy délen novemberig van idejük vetni, ha az időjárás javul” – jelentette Quinn. „Ha Oroszország európai része október közepe előtt jelentős esőket kap, és az időjárás meleg marad, akkor ‘még nem nagyon veszélyes’, mondta Rylko az IKAR-tól.”

Elemzés:

Talán a legfontosabb, hogy a búza ára a korábbiaknak megfelelően – 2024. augusztus 16. – emelkedett az utóbbi hetekben, de azt nagyon heterogén módon tette, ráadásul a vevői oldalon is óriási szórás alakult ki az árak tekintetében Magyarországon.

A takarmány és a nagyon gyenge euró búza ára továbbra is nyomott, de ahogyan várható is volt, főleg a nyugat-európai csapadékos tavaszi és nyári időjárás miatt, e két minőségből jelentős kínálat van mind az EU-ban, mind a világpiacon. És ugyan ennek a minőségnek is emelkedett az ára elsősorban a fekete-tengeri aszálynak köszönhetően, másodsorban amiatt, hogy néhány orosz rakéta ismét ukrán kikötőkbe csapódott, mégis csak mérsékelten.

Az étkezési, B1-es, különösen a jobb beltartalmi és mechanikai értékeket felmutatni képes búzák ára jelentősen emelkedett. Ha valaki kellően utánajár és jó vevőt talál, akkor az ország középső területi paritásán gépkocsira rakva, 85-89 ezer forintos búza árak is vannak a jobb minőségre.

Ugyan a roppant száraz orosz és ukrán időjárásra reagált a világpiac, különösen, hogy a megelőző hónapok is nagyon szárazak voltak, nem kaptak olyan csapadékot szeptemberben, amit Magyarországon mi megkaptunk. Ez egyelőre emeli a világpiaci árakat, az pedig az uniós árakat, az uniós ár pedig a magyarországi piaci árakat.

Viszont, ahogyan a mértékadó orosz IKAR elemzőcég képviselője is hangsúlyozza, hogy igen-igen van gond, nagy, de ha érkezik eső október közepéig, akkor azért ez a kockázat meg fog szűnni. Ennek pedig a következménye, hogy a piac korrekciót fog végrehajtani és az az árnövekedés, ami az orosz-ukrán időjárás miatt jelent meg, könnyedén tovatűnhet. A B1-es minőségű búza felárát, legyen az gyengébb B1-es vagy már A2-es sütőipari értékbe hajló B1-es malmi búza, az orosz-ukrán hatás nem fogja érinteni, de jelenleg a kettő együtt húzza az étkezési minőségű búza árát.

Az időjárási előrejelzések szerint, ide értve a hosszútávú előre jelzéseket is, átlagosan csapadékos októbert jeleznek előre, de különös tekintettel arra, hogy az ország legnagyobb részén, az őszi kalászos vetések már szeptemberre is időszerűvé váltak, nem biztos, hogy a mostani kedvező időjárást, a betakarítás végeztével nem célszerű a vetéseket is elkezdeni és gyorsan be is fejezni. Igen, hosszan lehet sorolni a pro és kontra érveket, a korai vetéssel szemben a kártevők elleni védekezéstől kezdve sok tényezőn át. DE, a klímánk úgy alakult át, mind Kansas államé az 1920-as években, a kukorica szerepe marginális lett és az őszi kalászosok váltak uralkodóvá. Minnesota állam déli részén, ahol soha nem vetettek kukoricát 100 éve, ma már jobb termések vannak lassan, mind Iowaban vagy Illionoisban. A magyarországi klíma átalakulása, az ország nagyobbik részén a sok éves átlagban már nem a késő őszi vetések időszaka lesz, hanem ez korábbi időszakra tevődik át. Mind Dél-Franciaországban, Kansasban, a téli csapadékot minél jobban hasznosítani és elkerülni már az esetleges júniusi forróságot is. Sok éves átlagban ez a stratégia szolgált tartós és elfogadható eredménnyel ezekben az átalakult régiókban. Az átalakulás ezekben a régiókban 50-100 éve kezdődött és ugyanúgy évtizedekig tartott, nagyon megfizették a tanulópénzt. A tudástranszfer tőlük, tapasztalataik felhasználása csak hasznot hozhat ebben a megváltozott klímában működő magyar szántóföldi növénytermesztés számára. Ezekben a régiókban is van még kukorica, de jóval kevesebb, a vetésforgó miatt csak és azt is legkésőbb márciusban elvetik. Ha megkérdezi bárki a helyi agrárvállalkozásoktól, hogy az időnkénti fagy nem jelent-e problémát, a francia vagy amerikai agrárvállalkozás vezetője gondosan érvel, hogy 10-15 évente egyszer kifagy a kukorica, 7-8 évente egyszer visszaveti az enyhe fagy, de az messze nem olyan probléma és akkora veszteség, mintha minden évben áprilisban vetnének.

Természetesen ezt adaptálni kell a magyar valóságra, az északibb magyarországi terülteken inkább március utolsó napjai a vetések kezdete, míg délen, ahogyan már sokan most is, inkább március 20 lesz.

És itt kanyarodunk el az értékesítéshez, a korábban betakarításra kerülő búza, kukorica, hosszú évek átlagában szignifikánsan magasabb áron lesz értékesíthető az EU egységes, belső piacán.

Az elkövetkező egy hétben nem várható számottevő csapadék Magyarországon. A Google Graphcast modellje szerint is csak 10-20 mm csapadék várható, az is a hét második felében:

A malmi búza továbbra is jó kilátásokkal rendelkezik, de a fekete-tengeri időjárási és háborús körülmények miatt itt is volatilis piacra lehet számítani. A nagyon gyenge minőségű étkezési búza és takarmánybúza, ide értve a takarmányárpát is, piaca nyomott marad, mozgásuk a fekete-tengeri fejlemények függvénye.

Bloomberg/AgriMarket.hu


Kapcsolódó cikkek

AI asszisztens Teszt fordítás

AgriMarket.hu döntéstámogató rendszer

Összhangban az agráriummal, összhangban az árupiacokkal.
Az AgriMarket.hu döntéstámogató rendszere, szakterületén nem csupán piacvezető, szolgáltatásával évek óta egyedülálló Magyarországon.