Európai időjárás
2025.06.26. 22:06
A kép bal felén a közelmúlt a kora tavasz időjárást mutatja, volt meleg ugyan, de a kép felén láthatóan, megérkezett vele a csapadék is a Kárpát-medencében.
A Worldgrain portálon jelent meg a napokban egy nagyon kiváló amerikai agrármeteorológus, Drew Lerner írása – az angol nyelvű cikk ide kattintva érhető el – az európai időjárásról. Drew Lerner egy okos ember, kitekintést ad arról az európai időjárásról, ami várhatóan kihat majd az uniós terményárakra is. A publikáció szabatos fordítását adjuk közre, rövid elemzésünkkel párhuzamosan.
„Terjed az aszály Európában

Credit: ©TOMAS VYNIKAL – STOCK.ADOBE.COM
06.25.2025
KANSAS CITY, MISSOURI, USA — Az európai növénykultúrák az idei vegetációs időszak nagy részében a szokásosnál kevesebb csapadékot kaptak. Mindezidáig a termelésre gyakorolt hatás viszonylag korlátozott volt, bár Németország feltűnt néhány jelentős veszteség a tavasz elején bekövetkezett szárazság miatt, és Franciaország is hasonló problémákról számolt be. A kontinens más területein is előfordultak időnként szokatlan száraz periódusok, de ezek hatása viszonylag csekély maradt.
Franciaország és Németország az idei évben a kontinens legszárazabb országai közé tartoznak a sokéves átlaghoz képest, és a helyzet Franciaországban az elmúlt hetekben még veszélyesebbé vált. A talajnedvesség nemcsak Franciaországban és Németország egyes részein is korlátozottá vált, hanem Spanyolországtól és Portugáliától Olaszországon át a balkáni országokig és Ukrajnáig számos területen vált alacsonnyá. A nyári szárazság Dél-Európában nem szokatlan, de a kontinens nyugati részén kezdenek aggódni a talajnedvesség és a termések állapota miatt, mivel a június hátralévő részében és valószínűleg július egy részében is magas légnyomás várható.
Franciaország és Németország volt az idei szárazság középpontjában, mindkét ország január óta minden hónapban az átlagoshoz képest alacsonyabb csapadékot kapott. Júniusban Németországban másképp alakult, az első felében megérkezett csapadék sokat segített. Németországban azonban sokkal több esőre van szükség a folyók és patakok vízhozamának, valamint a víztározók vízszintjének helyreállításához.
Franciaországot nem mentette meg a szárazságtól az a csapadék, amely a hónap elején Németországra és a Északi-tenger régiójára hullott. Ez a csapadék rendkívül fontos volt, és időben hozott megkönnyebbülést a legtöbb gabona-, olajos magvak és cukorrépa-termelő területeknek, éppen a megfelelő időben, hogy csökkentse a növények stresszintjét és javítsa a lehetséges termés nagyságát. Egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy ez a csapadék okozta megkönnyebbülés csak ideiglenes volt.
Az elmúlt időszakban Nyugat-Európa felett magasnyomású légköri környezet alakult ki, amely a következő hetek nagy részében is fennmaradhat. A magasnyomású állapot továbbra is fenntartja a január óta tapasztalható, az átlagosnál alacsonyabb csapadékmennyiséget, és a szokásosnál melegebb hőmérsékletet is okoz.
Az idei évben eddig a növények viszonylag jól viselték az Európában tapasztalható szárazabb időjárást, mivel általában nem volt nagy meleg. A hőmérséklet időnként a szokásosnál magasabb volt, de a melegebb napok többségét rövid ideig tartó lehűlés és némi csapadék ellensúlyozta, ami enyhítette a szárazságot. Most, hogy a hőmérséklet június hátralévő részében és július elején jó eséllyel gyakran eléri a 80-90 Fahrenheit fokot (20-30 Celsius fok), a növényeknek a szárazság miatti kockázata sokkal nagyobb lesz. A szárazság mindig aggodalomra ad okot, de ha ehhez még a hőség is társul, akkor nem kell sok idő, és az aggodalom válságba fordul, amelynek következtében még súlyosabb nedvességhiány és nagyobb stressz éri a növényeket és az állatállományt.
A korai jelek nem utalnak rendkívül erős magasnyomású légköri állapotra, mivel az északi féltekén viszonylag erős a futóáramlat; azonban a szokásosnál melegebb időjárás továbbra is fokozza a kiszáradást, és gyorsítja a vízkészletek csökkenését és a termésállomány romlását.
Franciaország volt a legszárazabb időjárás középpontjában az elmúlt hetekben. Németországban a június eleji esőzések enyhülést hoztak, de az Egyesült Királyságtól Franciaországon, Németországon, Belgiumon, Hollandián és Luxemburgon át Spanyolországig, Portugáliáig és Olaszország egy részéig terjedő teljes régióban korlátozott csapadék és napi szinten meleg vagy forró időjárás várható.
Ez a helyzet június végéig, illetve legalább július első hetéig, 10 napig fennmarad. Ritkán előfordulhat ugyan rövid távú enyhülés, időszakos esőzésekkel és kissé hűvösebb hőmérsékletekkel. A magas nyomású légköri állapot azonban továbbra is fennmarad. A gyakori hőhullámok és szárazság miatt a kiszáradás hatása nagyobb lesz, mint az esőzések jótékony hatása.
Nyugat-Európa egész területén egy ideig szárazabb és melegebb időjárás várható; Spanyolország és Portugália azonban tavaszi és nyári terményeinek nagy részét öntözéssel termeszti, és a téli csapadékmennyiség elegendő volt ahhoz, hogy a víztározók vízszintje emelkedjen, ami elősegíti a nyári öntözést. Olaszország is valamivel jobb helyzetben van a közelgő szárazabb napok kezelése szempontjából, de Németország, hasonlóan Franciaországhoz, alacsony vízkészletekkel rendelkezik, és jelentős mennyiségű csapadékra van szükség az ivóvíz, az öntözés és a hajózás számára szükséges víz biztosításához.
A szárazabb időjárás a Balkán-félsziget országok egy részén, különösen a Duna alsó folyásánál is aggodalomra ad okot. A medence öntözetlen termőterületeinek esőre van szükségük, de egyelőre nem várható jelentős csapadék. A délkelet-európai szárazság közel sem olyan krónikus, mint Franciaország és Németország egyes részein, ahol ezek a területek a világon azok között a helyek között vannak, ahol a tavaszi és nyári terméshozam jelentősen csökkenhet. A régiót szorosan figyelemmel kell kísérni.
Elemzés:
Egy fontos dologban téved Drew Lerner vagy néhány nappal ezelőtt, elemzésének megjelenésekor, nyilván az elemzés néhány nappal még az előtt készült, nem vette figyelembe szűkebb pátriánk, Magyarország, a Kárpát-medence időjárása már válságossá vált a kapás növényekre nézve. Hacsak Drew Lerner nem a Duna alsó folyásához sorolta Magyarországot vagy Balkánhoz sorolta Magyarországot. A németek szerint a Balkán Passaunál kezdődik.
A viccet félretéve, a kontintentális Európa nagyobbik része szárazabb időjárásnak van kitéve már jó ideje – 2025. június 22. -, és ez a legfrisebb időjárási modellek anomália térképei szerint fenn fog maradni:

Ugyan az első aratási számok Franciaországban az 5 éves átlag alatt vannak, de lényegesen jobbak, mint a tavalyi tragikus számok, ezért optimisták, még. De Észak-Franciaországban és Németországban, Lengyelországban még jó pár hét az aratás, és nem csak a búzák, de még az árpák egy része is zöld.
Fog hozni ez változást, de az EU-n kívüli fejlemények, az onnan megjelenő importnyomás, annak időzítése miatt körültekintőnek kell majd lenni. A fejleményekről folyamatosan tájékoztatást adunk. Az aratási dömpinget követően, arról a szintről ahova lemennek az árak, az európai időjárás emelkedést fog várhatóan hozni. Sajnos inkább releváns ez az őszi vetéseknek, mint annak a volumenében kevés kukoricára, ahol az áremelkedés hatása marginális lesz.
Worldgrain/Agrimarket.hu
Jogi nyilatkozat
Az AgriMarket.hu weboldala az AgriMarket Software Kft. (továbbiakban: AgriMarket.hu) bejegyzett oldala. Az itt megjelenő tartalom szerzői oltalom alatt áll.