Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Kukorica tavaszra, nyárra

A kukoricák jórészt a földben vannak, nagy részük már ki is kelt, a talajhőmérséklet gyorsan optimálisra emelkedett. Jelenleg gyorsan fejlődnek.

Corn demand is strong

What is not ambiguous is demand. Export pace remains exceptionally strong, and this week’s ethanol production print was the largest on record for this time of year. The defining theme of the 2024-25 corn marketing year continues: record crop paired with record demand. China’s corn import estimate held unchanged at 8 million metric tons, offering no new signal either way.

 

Erős a kukorica kereslet

Ami nem kétséges, az a kereslet. Az export üteme továbbra is rendkívül erős, és a héten közzétett etanol-termelési adat az évszakra jellemzően a valaha mért legmagasabb értéket mutatta. A 2024–25-ös kukorica-gazdasági év meghatározó jellemzője továbbra is fennáll: rekordtermés és rekordkereslet. Kína kukorica-importjára vonatkozó becslés változatlanul 8 millió tonnánál maradt, ami semmilyen új jelzést nem adott sem az egyik, sem a másik irányba.

 

Elemzés: 

A kukorica világpiaci kilátásai egészen más képet mutatnak, mint a búzáé – 2026. április 16. :

  • míg a búza esetében lanyha a kereslet, addig a kukoricára, jórészt az etanol célú felhasználás miatt, masszív világpiaci kereslet áll fenn, ami erodálja azért lassan-lassan a készleteket
  • míg a búza esetén 5 éves rekordon áll a globális készlet, addig a kukorica esetén pont 5 éves mélyponton van. Amihez azért hozzá kell tenni, ugyan a legalacsonyabb az elmúlt öt évben, de azért lehetne egy kicsivel alacsonyabb
  • az USDA előző évekre vonatkozó számai kicsit magasabbak, de a kormányközi szervezettel, az IGC-vel – Nemzetközi Gabonatanács – a legutóbbi jelentéseikben azonos szintre datálják az értékesítési év végére (augusztus 30.) várható zárókészletet

 

Az IGC legutóbbi, márciusi jelentése is megerősíti a magas búza készleteket, különösen a fő exportőrök tekintetében, de a kukorica felhasználás jobban nő, mint a termelés, ami jó hír:

 

 

Az USDA havi jelentéséből a kukorica várható zárókészlet szint is legalább csökken az előző évekhez képest, a búzánál messze nem ez a helyzet:

 

 

 

 

Ettől függetlenül, a kukoricának is, pusztán az árakról beszélve persze, szüksége van nagyon arra ez erőteljesnek ígérkező El Nino időjárási jelenségre, hogy legyen érdemi kiesés a kínálati oldalon, mert ha ez úgy történik meg, hogy közben az erős globális kukorica kereslet azért erodálja a készleteket, akkor ez sokat fog segíteni majd az árakon. Nagy kérdés, hogy az El Nino ki tud-e alakulni még a késő tavasszal vagy majd csak a nyáron. Itt emlékezni kell arra, hogy a nyárra a Kárpát-medencében az átlagosnál melegebb időjárást jeleznek előre, noha a csapadék mennyiségéről nem nyilatkoznak a modellek. De azért a meleg nyarakat nem a túl sok csapadék szokta jellemezni az elmúlt lassan két évtizedben. 

 

 

USDA/IGC/AgriMarket.hu

Mindig kéznél van

Töltse le mobil alkalmazásunkat, hogy mindig naprakész legyen – Hamarosan elérhető!

Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon
bővebben >>

Termény árfolyamok

Legfrissebb tartalmak:

El Nino – időzítés

Szinte biztos, hogy érkezik csapadék és lehűl az időjárás az elkövetkező egy hétben, ami életmentő az őszi vetéseknek, a kapásoknak pedig segítség et jelent majd.

Read More

USDA előtt

Soha ilyen mértékben száraz tavasz még nem volt Magyarországon, hogy az őszi búzavetések el kezdjenek felsülni már május elején.

Read More

El Nino valószínűségek

Ki lehet mondani, hogy ilyen tavasz még talán soha nem volt Magyarországon. Kapott már ilyen sokkot búza, de az inkább május második felére hozott ilyen állapotokat. Ilyen korán azonban még soha.

Read More

Amerika vs. Európa

Az elmúlt 10 évben többször mondtuk, hogy ilyen aszályos tavasz még nem volt, de ez az idei lassan tényleg rekorder lesz. Különös benne, hogy idáig a hűvös időhöz szárazság párosult.

Read More
error: A tartalom másolás ellen védett!